Przyjazne środowisku budownictwo

Przyjazne środowisku budownictwo

Od prawie dekady jesteśmy zasypywani dewizami bez liku, których pierwszoplanowa idea skupia się wokół słowa „ekologia”.  Wypełniła wnętrze kolorując swą zielenią nasze ściany, na rynku wyroby opatrzone są swą naturalnością, na okrągło zachęca się nas przyjazny środowisku  styl życia. Utarło się nawet oznaczenie „zielonego budownictwa”, a posiadanie ekologicznych domów jednorodzinnych stało się po prostu modne. Takie domy budowane są wielokrotnie pod miastem, gdzie nie ma przyłącza do kanalizacji. Toteż setki osób staje przed wyborem czy zdecydować się na szamba betonowe czy też przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Szamba betonowe

Dodatkowo swój ekologiczny dom można rozbudować o zbiornik na deszczówkę w postaci szamba betonowego. To właśnie takie zbiorniki betonowe są ekologiczne i mocne. Szamba betonowe są 100 % szczelne oraz odporne na niskie temperatury. W tym momencie te walory są decydujące dla środowiska. Beton użyty do produkcji szamba nie wpływa wcale na glebę bo nie wydziela szkodliwych związków chemicznych do niej.

Ekologiczna budowa domu

W tej chwili uznaniem cieszą się  domy budowane w technologii szkieletu drewnianego, przy wykorzystaniu prefabrykatów, które umożliwiają zawrotnie szybki montaż, skracając tym samym  datę realizacji nawet do 3 miesięcy. Przy tym obiekty opatrzone etykieta „ekologiczne” są zdrowsze dla ich użytkowników. Oryginalne rozwiązania pozwalają choćby na zminimalizowanie złego wpływu na przyrodę. Pionierskie budynki budowane są tak, aby w jak najmniejszym stopniu interweniowały w naturę.

Oszczędne mieszkanie

szamba betonowePrzykładem ekologicznego budownictwa jest Adobe Brick Building lub też ekologiczny biurowiec świata we francuskim Dijon, otoczony przyjazną środowisku technologią.

W celu promowania frazy ekologicznego budownictwa wprowadzono system certyfikacji dla inwestycji będącego przykładem architektury spokojnego rozwoju LEED. Jego posiadanie to świadectwo na to, ze sprecyzowany obiekt może konwencjonalnie być przypieczętowany „zielonym budynkiem”. W praktyce nie jest to nieskomplikowane, bowiem dom jednorodzinny powinien być poddany ocenie Rady Zielonego Budownictwa pod względem sześciu założeń, takich jak: czy obiekt jest bezpieczny dla środowiska, sprawność zużycia wody, zużycie energii, materiały naturalne, proekologiczność wnętrza obiektu oraz innowacyjność i rozwiązania projektowe. W Polsce biurowiec Deloitte House  czy Deutsche Bank PBC w Warszawie może poszczycić się tym tytułem.

Walory

Stale rosnące koszty ogrzania domów wolnostojących skłaniają do namyślenia się nad tzw. zielonymi inwestycjami. Korzystne jest uwzględnienie energooszczędności budynku już w projekcie. Pierwszym  elementem jest nie tylko ulokowanie budynku na działce, ale jego struktura, układ pomieszczeń, a także użycie do budowy materiałów naturalnego pochodzenia. Dzięki temu deficyt ciepła będą znacznie mniejsze, a jego eksploatacja znacznie bardziej ekonomiczna. Zminimalizowanie kosztów utrzymania w domach ekologicznych może sięgać wartości ponad 45% zużycia energii i 40% zużycia wody.

 

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *